Bátainé Ligeti Zsófia vagyok, szülő és magyar szakos tanító. Legalábbis jelen cikk szempontjából ezek a szerepeim fontosak, mert ezek motiváltak arra, hogy gyerekjóga oktatóvá váljak. A tapasztalatom pedig az, hogy a nem jógázó felnőttek ilyenkor kétkedve és hitetlenkedve mondják: Gyerekeknek? Jóga? Igen!
Kezdjük is rögtön az első kérdéssel: gyerekjóga órán sok játékkal, mesével és utánzással vonjuk be a gyerekeket a gyakorlatokba, így már egészen fiatalon, 3 éves korban el lehet kezdni tanítani az alapokat. Ahogy pedig haladnak előre a korban, egyre több mindent lehet megmutatni nekik.
A cél a mozgás, amit minden gyermek imád!
Az óráim fontos részei a pozitív megerősítések és a relaxáció is, hiszen a gyerekjóga nem csak a testet, hanem a lelket is formálja.
A jógázás pedig nagyszerű lehetőséget nyújt arra, hogy a gyerekeket ösztönözzük, figyeljenek a saját testük által küldött jelekre. Így hamar megtanulják, hogy a testünk nem csak azt cselekszi azt, amire utasítjuk, hanem fontos jeleket is küld arról, hogyan érzi magát. Ebben a folyamatban a légzőgyakorlatok sokat segítenek, amiből a gyerekjóga órákon jó párat el is sajátíthatnak. Gyakorolják, hogy milyen érzés befelé figyelni. A segítségünkkel és a gyakorlások által ki tudnak alakítani egy olyan színes belső világot, ami biztonságot és stabil alapot nyújt nekik. Ide mindig visszahúzódhatnak, ha békére, nyugalomra és önazonosságra vágynak a külvilág zajosságával szemben.
Mi is az a Jógakalandos Gyerekjóga?
Nem maradt más hátra, mint maga a Jógakalandos Gyerekjóga bemutatása.
A program megálmodója Bánhidi Dóra, aki várandóssága alatt kezdett el érdeklődni és foglalkozni azzal, hogy a legkisebbek számára is elérhetővé tegye a jógát. 2017-ben jelent meg az első jógás mesekönyv, az Erdei jógakaland. Azóta pedig még egy jógás mesekönyv, jógás társas- és kártyajátékok egész sora érhető el mindenki számára. A mindenki alatt pedig anyát, apát, nagymamát, nagypapát és persze a gyerekeket értem. De a játékokról, könyvekről részletesebben majd legközelebb írok.
Dóra megálmodta Jógaországot, ahol Durmi maci - a legfőbb jógi - él kis barátaival. A gyerekjóga órákon őket is elkísérhetik a gyerekek a kalandokon. A kisgyermekek megismerkedhetnek és barátságot köthetnek az ott élő Röpcsi bagollyal - aki nem szeret repülni -, Hopp nyuszival, Hamukával a borzzal, Kukkerral a vakonddal, Cingivel és Fintorral a kisegér tesókkal.
Pedagógusként és szülőként is tudom, hogy a mese milyen nagyszerű hatással van a gyerekekre. Rajtuk keresztül nem csak kalandok egész sorát élhetik át, de segítenek és útmutatást is adnak az érzelmeik megéléséhez, a mindennapok nehézségeinek legyőzéséhez. Melyik más mozgásforma illene hát jobban a mesékhez a jógánál, amely a kisgyermekek lelki világát szintén nagy mértékben fejleszti.
A gyermekkorban megkezdett jógázás az élet fantasztikus megalapozása lehet, hiszen a gyerekek a megtanult gyakorlatokkal már kis korban megteremhetik belső harmóniájukat.
Remélem sikerült meggyőznöm Téged is, és hamarosan személyesen is találkozunk Herenden vagy Veszprémben a mesés Jógakaland óráimon!
A pontos helyszínekről és időpontokról itt tájékozódhatsz.
Ha inspirálónak találtad ezt az írást, és szeretnél értesülni az új Hatszínvirágos cikkek megjelenéséről iratkozz fel a Hatszínvirág Hírlevelekre, ahol egy csokorba összegyűjtve kiküldjük a friss programokat, lehetőségeket és írásokat havi 1-2 alkalommal.
Szeretettel,