
A gondolatok és szavak erejéről szólva, nemcsak egy felkapott közhely az, hogy teremtő erővel bírnak. Kutatások azt is kimutatták, hogy az életünk problémáinak akár 80%-a is a gondolkodásmódunk következménye lehet. Ha megtanuljuk átprogramozni az elménket, tudatosabbá és boldogabbá válhatunk. Bár "brittudósok" nélkül is, ha csak simán belegondolsz, nyilván jobban érzi magát az ember a bőrében, ha a fejében nem kergetik egymást az önmarcangoló, panaszkodó, nyafogó, hibáztató (...) negatív gondolatok.
Van lehetőséged megváltoztatni a gondolkodásmódodat, a kifogások helyett a megoldásokra fókuszálni, és egy tudatosabb, boldogabb életet teremteni. Igen, tudom, ez nem egyszerű feladat: ha eddig harcban álltál önmagaddal, persze ez nem fog egyik napról a másikra minden megváltozni, ez inkább egy hosszú érési folyamat, belső munka eredménye. De minél előbb indulsz, annál jobb! :-)
Képzeljük el az agyunkat úgy, mint egy számítógépet, ahol programok futnak. Alap programként fut rajta amiket a szüleink, tanáraink, a média (...stb.) telepített. De szerencsére mi vagyunk a saját gépünk rendszergazdája, és van lehetőség ezeket a programokat frissíteni.
Hogyan kezdj hozzá?
Nálam az alábbi recept vált be:
- első lépésként az adott témában meditáció és blokkoldás: számos csodás technika közül válogathatunk ahol mindenki megtalálhatja a saját személyiségéhez legközelebb állót. Nálam a kineziológia kíméletes oldásai és az angyalokkal történő meditációk amik beváltak, és amiket használok eredménnyel. Nem varázsütésre, de néhány hónap - mélyebb témáknál 1-2 év - leforgása alatt sikerült meghozni a megújulást.
- Az eredmények lehorgonyzásában és az otthoni belső munkában számomra mindig nagy segítség egy-egy jól megfogalmazott pozitív megerősítő mondat. A pozitív megerősítések a belső munkát tapasztalataim szerint nem helyettesíthetik - mint ahogy egy étrend kiegészítő sem az egészséges táplálkozást - ám hatékony segítő társaink lehetnek a mindennapokban a változás útján: hogy megtanulj odaállni empatikusan önmagad mellé, és kialakítani egy támogató, belső párbeszédet.
Alkosd meg a saját pozitív megerősítéseidet
Készíts pozitív megerősítéseket, melyekkel átalakíthatod a gondolati mintáidat. Érdemes mindennapi rutinná tenni használatukat. Az itt érintett elméleti hátteret számos könyv és film is tárgyalja, én most a gyakorlati részekre teszem a hangsúlyt.
Gyakorlati tipp
Gondold végig van-e egy olyan témád/életterületed, ahol jót tenne a változás. Figyeld meg, milyen gondolatokat forgatsz a fejedben erről. A legjobb, ha le is írsz mindent, amit gondolsz róluk.
Adj ennek 5-15 percet, és vess papírra mindent, amit szoktál róla mesélni, ha szóba kerül. Írj ki mindent ami jön. Legyél nyugodtan őszinte, magadnak írod. ;-)
Már ez sokat tud segíteni, hogy tudatosítod ezeket a folyamatokat, már azzal, hogy erre helyezed a figyelmedet, meg lehet állítani a gyakori „negatív gondolati mókuskerék” folyamát.
A következő kérdés, hogy hogyan szeretnéd érezni magadat? Gondold végig, hogy mik azok a dolgok, amiken szeretnél változtatni és próbáld megfogalmazni pár mondatban pozitívan a dolgot. Keresd meg a negatív berögződéseidet, amiket gyakorta ismételgetsz és írd át pozitívan megfogalmazva!
Hogyan fogalmazd meg jól?
• Jelen időben és egyes szám első személyben beszélj. Vagyis ne használj jövő időt, olyan szavakat, mint a „ha”, „fogok”, „majd” „lesz”.
• Ne szerepeljen a mondatban tagadás: helyette azt fogalmazd meg, amit szeretnél
• Csak saját magaddal kapcsolatban/a saját nevedben fogalmazz meg dolgokat.
Ha szeretnél további segítséget és elmélyedni a témában szeretettel ajánlom a figyelmedbe a Varázsmondatok önismereti naplónkat, ami lépésről-lépésre végigvezet a saját mondataid megalkotásának folyamatán és számos inspirációt is találhatsz benne a pozitív megerősítések mindennapos használatához.
A Hatszínvirág Shopban már elérhetőek Megerősítés Kártyáink is több témában, amikben összegyűjtöttem egy-egy csokorba azokat a mondatokat, amikkel én magam is dolgoztam az elmúlt évek során egy-egy témában.
Nézd meg az aktuális kínálatot itt.
A ló túloldala: Merd megélni az érzelmeidet!
A pozitív gondolkodás fontos, de ez nem azt jelenti, hogy tagadjuk érzéseinket. Fontos odafigyelni arra, mit gondolunk és érzünk, mert ezek határozzák meg a valóságunkat. Ne csak a hiányokat nézzük, hanem erősítsük önmagunkat és a megoldásokat keressük. Ugyanakkor ne feledjük, hogy nem kell mindig boldognak lennünk. Az emberi érzelmek részei az életünknek, beleértve a negatívaknak ítélteket is. Ha elfojtjuk ezeket, az betegségekhez vezethet. A megerősítések arra valók, hogy segítsenek, de ne használjuk őket arra, hogy elrejtsük a valódi érzéseinket. A valódi gyógyulás azzal kezdődik, ha szembenézünk és elfogadjuk ezeket.
A pozitív gondolkodás nem egyenlő az érzéseink tagadásával, elfojtásával. Nagyon veszélyes, ha elkezdünk magunkra húzni egy “minden nagyon szép és jó maszkot”, miközben igazából pocsékul érezzük magunkat legbelül. Tudjátok, mint az Erik a vikingben: “Nem süllyedünk, nem süllyedünk! Sőőőt! Inkább emelkedünk! :-).
Pál Feri nevezetes gondolatát idézve:
“Hatalmas önámítássá válhat a pozitív életfilozófia hangsúlyozása, ha ennek szellemében, akkor is megpróbáljuk jól érezni magunkat, amikor az volna a természetes, hogy valami fájjon, és azt megéljük. A valódi életigenléshez hozzátartozik, hogy van bátorságunk rosszul lenni, amikor és ameddig annak itt van az ideje.”
Pál Feri: A szorongástól az önbecsülésig
Tehát a megerősítések és pozitív gondolkodás csodás eszközök, de tudnunk kell jól használni őket anélkül, hogy túllendülnénk a ló túloldalára.
Szeretettel,