Cukkinikrémleves
Hozzávalók 4 adaghoz:
· 1 nagyobb vagy 2 kisebb cukkini
· 2-3 gerezd áttört vagy apróra vágott fokhagyma
· 1 fej vöröshagyma apróra vágva
· Fél liter zöldség vagy húsleves
· 2 dl sovány tejszín
· Só, fehérbors
· Kevés repce- vagy olívaolaj
Tálaláshoz:
· 4 nagyobb vagy 8 kisebb szelet teljes kiőrlésű kenyér pirítósnak vagy
· 3 dkg szezámmag
Elkészítése:
A vöröshagymát átfuttatjuk az olajon. Hozzáadjuk a cukkinit és a fokhagymát és 1-2 percig együtt pirítjuk, majd apránként hozzákeverjük a zöldséglevest. Ha nincs otthon zöldségleves, akkor felöntjük vízzel és adunk hozzá ételízesítőt. Az utóbbiból én az adalék anyagoktól mentes, natúr fajtákat kedvelem. Sóval, borssal ízesítjük. 5-10 percig takarékon főzzük, majd botmixerrel leturmixoljuk. Én csak félig szoktam, szeretem, ha vannak benne kis darabkák. Ezután hozzákeverjük a tejszínt, ha szükséges még utóízesítjük és kész.
Pirítóssal vagy pirított szezámmaggal tálaljuk.
Cukkini puffancs
Hozzávalók:
- 1 db közepes cukkini (az sem baj, ha nagy – ez esetben üss mellé az alap recepten túl még 1 tojást is ;-))
- 1 tojás
- kb. 4-5 evőkanál zabpehely
- 1 db teljes kiőrlésű zsemle
- só, bors és egyéb tetszőleges fűszerek (ehhez adok még konkrétabb tippeket a leírásban ;-))
- olaj(spray)
Elkészítés:
A cukkinit nagy lyukú reszelőn lereszeljük. Meg szoktam előtte kóstolni a héját, ha zsenge, nem keserű, akkor egy alapos mosás után én azt is fel szoktam használni. Megsózom, és kinyomkodom a levét, majd mehet bele a tojás, a zsemle és a zabpehely is. Utóbbiból a mennyiség változó lehet, mennyire lesz szükség: a lényeg, hogy egy jól formázható masszát kapj. Fűszerezésben 3 ízvilágban szoktam készíteni – a legtöbbször a provance-it választom:
- provance-i: kakukkfű, majoranna, bazsalikom, rozmaring, oregano, borsikafű
- keleties: kurkuma, curry
- magyaros: piros paprika, egy kis Piros Arany, fokhagyma
Jól összegyúrom, majd kis golyókat formázok belőle. Én szeretem, ha “száraz”, így tepsiben szoktam kisütni. Mivel gyakran készítem így az ételeket, már szereztem be az egyszerűség kedvéért egy olajspray-t, amíg nem volt picit meg szoktam kenni olajjal a tetejüket.
Ebből a mennyiségből 20 kisebb golyóm és 2 hamburgerbe való lapos fasírt jött ki.
Ötletek a felhasználásához:
Sokféleképp tálalhatod, fogyaszthatod. Én szeretem például:
- főzelékfeltétnek
- saláta mellé könnyű, alacsony kalória tartalmú vacsi (persze attól függően is mi van a salátában :-D)
- barna rizzsel, vagy bulgurral vagy kölessel vega főétel (ez esetben szoktam egy kis sajtot is reszelni hozzá)
- mártogatóssal kisétkezésre vagy vendégváró falatkának
- szoktam belőle nemcsak golyókat, hanem tenyér nagyságú, lapos fasírtokat is sütni, amik nagyon jól használhatóak házi vega burgerbe sok, friss zöldséggel megspékelve
- pitába, tortilla tekercsbe töltve szintén friss zöldségekkel keverve
- én nagyon szeretem például kapor szósszal nyakon öntve is:
Ha szeretnéd kipróbálni az utóbbit, egy kis recept inspiráció a kapor szószhoz:
- egy nagy csokor kapor apróra vágva
- 1 fej vöröshagyma apróra vágva
- 1 evőkanál vaj
- 1 evőkanál teljes kiőrlésű liszt
- 1 pohár natúr joghurt
A kaporszószhoz pirítsd meg a vajon a hagymát, adunk hozzá egy csipet sót és a kaprot. Takarék lángon együtt pároljuk egy 10-15 percig, fedő alatt. A lisztet a joghurttal elkeverjük és ezzel behabarjuk
Te mivel fogyasztanád? :-)
Pulykás cukkinihajók
Hozzávalók 8 kisebb darabhoz:
- 2 közepes cukkini
- 4 tojás
- 30 dkg darált pulykahús
- 1 nagy szelet teljes kiőrlésű kenyér vagy 1 db zsemle
- 1 fej hagyma apróra vágva
- 2 gerezd fokhagyma apróra vágva
- só, bors, piros paprika
Elkészítése:
A cukkiniket megmossuk, középen félbevágjuk (nem hosszában) és lobogó vízben 10 percig előfőzzük.
VAGY
megsózzuk, és 180 fokos előmelegített sütőben, sütőpapírral kibélelt tepsiben, alufóliával letakarva elősütjük. Nem kell teljesen megpuhulnia, de kb. 70-80%-ban legyen kész, mielőtt megtöltjük.
A húst pörkölt jellegűre készítjük: a hagymával lepirítjuk, majd sózzuk, borsozzuk, rászórjuk a piros paprikát, a fokhagymát, kevés vízzel felöntjük és megpároljuk. Ha már majdnem kész, ráütünk 2 tojást és azzal is összerottyantjuk.
Az előfőzött cukkiniket meghámozzuk, középen elfelezzük és alul kis talpat vágunk neki. A közepét kivájjuk, ha zsenge és nincsenek benne túl nagy magok, a töltelékhez felhasználjuk a levágott talpakkal együtt.
A töltelékhez a maradék cukkinikhez jön a hús, 2 tojás és hozzámorzsoljuk a szikkadt kenyeret is. Ezekkel megtöltjük a cukkinihajókat.
Kb. fél óra alatt készre sütjük. Ezeket az időket kicsit nehezen lövöm be, mert az én sütőm az átlagosnál lassabban süt, szóval ezek az idők csak tájékoztató jellegűek. :-) Ha van a sütőnkön grill funkció, a végén 10 percre rákapcsolhatjuk, hogy szépen lepiruljon.
Babos-paradicsomos cukkini hajók (vega)
Hozzávalók 8 kisebb darabhoz:
- 2 közepes cukkini
- 1 vörös bab konzerv
- 3-4 evőkanál csemegekukorica (konzerv)
- 100 g sűrített paradicsom
- 100 g (light) trappista sajt
- 1 db közepes vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1-2 evőkanál olaj
- friss és szárított fűszerek
Elkészítés:
A cukkiniket az előbb, a pulykahajóknál leírt módon előkészítjük.
A töltelékhez kevés olajon lepirítjuk a hagymát, majd leöntjük a sűrített paradicsommal, kevés vízzel, babbal, kukoricával és fűszerezzük. Mehet bele például só, bors, fokhagyma, édes pirospaprika, petrezselyem; de készíthetjük olaszosan bazsalikommal, oreganoval vagy egyéb tetszőleges zöldfűszerek is felhasználhatók.
A cukkinit megtöltjük a töltelékkel, és „befedjük” a csíkokra tépkedett vagy reszelt sajttal. A sütőbe addig sütjük, amíg a sajt aranybarnára nem pirul a tetején. Fűszerekkel megszórva tálaljuk.
Cukkinipörkölt
Hozzávalók:
- 2 közepes cukkini felkockázva
- 1 nagy fej vöröshagyma apróra vágva
- 3 gerezd fokhagyma apróra vágva
- 2 közepes paradicsom apróra vágva
- 2 zöldpaprika apróra vágva
- 2-3 evőkanál olíva/repceoalj
- só, bors, fűszerpaprika
Elkészítése:
Lényegében ugyanúgy készül, mint a pörkölt, csak hús helyett cukkinivel. A hagymát a zsiradékon lepirítjuk, belekeverjük a zúzott fokhagymát, a paradicsomot, a zöldpaprikát. Néhány percig kevergetve pirítjuk, majd megszórjuk a fűszerpaprikával, sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a cukkinit, egy kevés vízzel (kb fél deci) felöntjük - a cukkini úgyis levet fog eresztei - és fedő alatt addig pároljuk, amíg a cukkini megpuhul. Köretnek finom hozzá a bulgur, a köles, vagy főzelék feltétként is kínálhatjuk.
Cukkinis-krumplis tepsis csirke (vagy tofu/szejtán)
Hozzávalók:
- fél kg csirkemellfilé nagyobb csíkokra vágva VAGY vega verzióban tofura, szejtánra kicserélhetjük
- fél kg krumpli vékonyra karikázva
- 2 közepes cukkini vékonyra karikázva
- 1 fej vöröshagyma felkarikázva
- 2 evőkanál olívaolaj
- só, bors, mustár, szercsendió
- tetejére reszelt sajt
- egyéb, otthon lévő tetőszleges zöldséggel kreatívan, nyugodtan kiegészíthető (pl. gomba, kápia paprika, padlizsán ... stb)
Elkészítése:
A csirkemell csíkokat sózzuk, borsozzuk és mustárral bekenjük. A krumplit szeletelővel érdemes szelni, hogy szép vékony és egyforma legyen. Egy tűzálló tálba beletesszük a krumpli karikákat, sózzuk, megszórjuk a szerecsendióval és elkeverjük az olívaolajjal, majd keverjük hozzá a cukkini és a hagyma karikákat és a tetejére tesszük a csirkét. Az egészet alufóliával lefedjük, és 220 fokos sütőben kb. 45 percet sütjük. Ha már majdnem kész, megszórjuk a reszelt sajttal és a fólia nélkül még 10 percig sütjük.
Cukkinis szendvicskrém
A végére hagytam a kedvencemet: a cukkinis szendvicskencét.
Hozzávalók:
- 1 közepes cukkini
- 1-2 gerezd zúzott fokhagyma
- 2 db főtt tojás
- 5 dkg vaj
- olíva- vagy repceolaj
- Só, fehér bors, 1 kiskanál mustár, ízlés szerint ciromlé
Elkészítése:
A cukkinit (ha nagyobb magjait kiszedjük) nagy lyukú reszelőn lereszeljük, majd a felhevített olajra öntjük. Sózzuk, borsozzuk, és addig fonnyasztjuk, amíg a cukkini leve elfő. A végén rászórjuk az aprított fokhagymát majd lehúzzuk a tűzről és kihűtjük. Amikor kihűlt az összes többi hozzávalóval összeturmixoljuk és kész. Fogyaszthatjátok pirítósra kenve, szendvicskrémnek vagy kisétkezésre mártogatósnak tálalva. Az alábbi képen épp egy kedves barátnőm lánybúcsúján tálaltuk uzsira és a játékok mellé finom falatnak – a fenti kicsit sárgásabb a cukkinikrém, alatta a zöldebb avokádókrém. Hamarosan leírom annak a receptjét is. 😉
Te hogy szoktad elkészíteni a cukkinit? Ha van további recepted, amit szívesen megosztanál velünk küldd el nekünk e-mailben az info@hatszinvirag.hu-ra, és kiegészítjük vele a listát.
Ha inspirálónak találtad ezt az írást, és szeretnél értesülni az új Hatszínvirágos cikkek megjelenéséről iratkozz fel a Hatszínvirág Hírlevelekre, ahol egy csokorba összegyűjtve kiküldjük a friss programokat, lehetőségeket és írásokat havi 2-4 alkalommal.